Mobile navigation

Find your Community Council

Contact details for the Community Council covering your area.

A list of Community Council Office Bearers and their contact details are below:

Area 1 - Central

Not Established

Area 2 - Tulloch

Not Established

Area 3 - City South (incorporates Friarton/Craigie and Viewlands)

Not Established

Area 4 - North Inch and Muirton

Areas covered - Perth (partial)

ChairRobert Fitzpatrick
Vice-Chair 
SecretaryAlan Gear
Treasurer 

Area 5 - Bridgend, Gannochy and Kinnoull

Areas covered - Perth (partial)

ChairDavid Nicoll
Vice-ChairDave Beattie
SecretaryJanice Paterson
Treasurer

Jack Rivett

Area 6 - City South - now part of Area 3

Not established

Area 7 - Letham

Not established

Area 8 - North Muirton

Areas covered - Perth (partial)

ChairPat MacIntosh
Vice-Chair 
SecretaryCraig Allardyce
TreasurerAlex Gerard

Area 9 - Killiecrankie, Fincastle and Tummel

Areas covered - Killiecrankie, Fincastle, Strathtummel, Bridge of Tilt, Queens View, Tummel Bridge

ChairLoretta McLaughlan
Vice-ChairJennifer MacIntyre
SecretaryAnthony Cuthbert
TreasurerSandra Parkin

Area 10 - Blair Atholl and Struan

Areas covered - Blair Atholl, Struan, Calvine

ChairViv Cree
Vice-Chair 
SecretaryMiranda Stevens
TreasurerGiles Stevens

Area 11 - Rannoch

Not established

Area 12 - Aberfeldy

Areas covered - Aberfeldy, Weem

ChairVictor Clements
Vice-ChairLorraine Reed
SecretaryElaine Fraser Murdoch
TreasurerJean Duff

Area 13 - Dull and Weem

Areas covered - Aberfeldy, Camserney, Keltneyburn, Dull, Weem

ChairAnna Brocklehurst
Vice-Chair 
SecretaryTom Pringle
TreasurerRoddy Kennedy

Area 14 - Glenlyon and Loch Tay

Areas covered - Fearnan, Fortingall, Glenlyon, Lawers

ChairSue Dolan-Betney
SecretaryStella Dorey
TreasurerJune Riddell

Area 15 - Kenmore and District

Areas covered - Acharn, Ardtalnaig, Kenmore

ChairPeter Ely
Vice-ChairShirley Shearer
SecretaryAlex Low
TreasurerKerry Orr

Area 16 - Mid Atholl, Strathtay and Grandtully

Areas covered - Ballinluig, Balnaguard, Grandtully, Logierait, Tulliemet

ChairGraham Huggins
Vice-Chair

John Grant

Secretary 
Treasurer

Michella Samy

Area 17 - Blairgowrie and Rattray

Areas covered - Blairgowrie, Kinloch, Rattray, Rosemount, Woodside

ChairScott MacGregor
Vice-ChairDavid Cuthill
SecretaryGina Purrmann
TreasurerSteve Johnson

Area 18 - Mount Blair

Areas covered - Ballintuim, Blacklunans, Blair Atholl (partial), Bridge of Cally, Glenshee, Kirkmichael, Pitlochry (partial), Rattray (partial), Straloch

ChairDonald Cameron
Vice-Chair 
SecretaryAngela Souter
Treasurer

Sandy Lindsay

Area 19 - Alyth

Areas covered - Alyth

ChairIain Donaldson
Vice-Chair 
SecretaryIan Holland
TreasurerMarion Ross

Area 20 - Meigle & Ardler

Areas covered - Meigle & Ardler

ChairRae Taylor
Vice-Chair 
SecretaryBarrie Starck
TreasurerEdith Christie

Area 21 - Coupar Angus

Areas covered - Coupar Angus 

ChairDuncan Kettles
Vice-Chair 
SecretaryJo Haidar
TreasurerNigel Goody

Area 22 - Kettins

Areas covered - Kettins

ChairJohn Smith
Vice-ChairDavid Cox
Secretary

Joshua Lawton

TreasurerGraham Bell

Area 23 - Crieff 

Areas covered - Crieff

ChairBrian Wilton
Vice-ChairGraeme Smith
SecretaryCatriona Smith
TreasurerPeter McCarra

Area 24 - East Strathearn

Areas covered - Buchanty, Crieff Landward, Fowlis Wester, Gilmerton, Madderty

ChairMaureen Beaumont
Vice-ChairAlexandra Crighton
SecretaryTim Carmichael
TreasurerJim McColl

Area 25 - Comrie and District

Areas covered - Comrie, Monzievaird

ChairGillian Brock
Vice-ChairKaren Donaldson
SecretaryAndrew Scobie
TreasurerLindsay Brown

Area 26 - St Fillans

Areas covered - Lochearnhead, St Fillans

ChairDonna Littler
Vice-Chair 
SecretaryAudrey Gavigan
TreasurerRico Hollas

Area 27 - Auchterarder and District

Areas covered - Aberuthven, Auchterarder, Findo Gask, Gleneagles, Glendevon, Tullibardine

ChairAlly Kay
Vice-Chair 
Secretary 
TreasurerMarina Turner

Area 28 - Dunning

Areas covered - Dunning

ChairNeil Johnston
Vice-ChairJohn Stockley
SecretaryColin Young
Treasurer

Ann Myles

Area 29 - Blackford

Areas covered - Blackford

ChairKatharine Huggett
Vice-ChairIain Paton
SecretaryAnn Gaunt
TreasurerIrene McLaughlan

Area 30 - Muthill 

Areas covered - Muthill

ChairStephen Coulter
Vice-Chair 
SecretaryMairi MacDonald
TreasurerSandy Black

Area 31 - Braco and Greenloaning

Areas covered - Braco, Greenloaning

ChairMark Easton
Vice-Chair

Cara Stewart

SecretaryRhona Nuttall
TreasurerMike Cox

Area 32 - Dunkeld and Birnam

Areas covered - Amulree, Birnam, Butterstone, Dalguise, Dunkeld, Kindallachan, Loch Ordie, Strathbraan

ChairLachlan MacEwan
Vice-ChairAlan Wylie
SecretaryAlan Wylie
TreasurerJohn Wigzell

Area 33 - Spittalfield and District - disbanded November 2019

Not Established

Area 34 - Methven

Areas covered - Almondbank, Harrietfield, Huntingtower, Logiealmond, Methven, Tibbermore, Trinity Gask

ChairKenneth Simpson
Vice-Chair 
SecretaryMay Smith
TreasurerPaul Dailey

Area 35 - Auchtergaven

Areas covered - Bankfoot

ChairCatriona Davies
Vice-Chair 
SecretaryChris Pasteur
TreasurerSusan Reid

Area 36 - Luncarty, Redgorton and Moneydie

Areas covered - Luncarty, Redgorton and Moneydie

ChairGeorge Black
Vice-ChairDavid Walters
SecretaryElizabeth Comrie
TreasurerMoira Hutchison

Area 37 - Burrelton and District 

Areas covered - Burrelton, Balbeggie, Wolfhill

ChairBrian Crighton
Vice-ChairBruce Findlay
SecretaryAndrew McOuat
TreasurerCarol Downie

Area 38 - Stanley and District

Areas covered - Stanley, Ballathie, West Tofts, Airntully, Kinclaven

Not established

Area 39 - Scone and District

Areas covered - Kinnoull (partial), Scone, Stormontfield

ChairVanessa Shand
Vice-ChairJill Belch
SecretaryHazel Mackinnon
TreasurerLinda Martin

Area 40 - Abernethy and District

Areas covered - Aberargie, Abernethy

Chair

Katie McAleese

Vice-ChairCaroline Haxton
SecretaryLiz Lowrey
TreasurerKathleen Pye

Area 41 - Glenfarg

Areas covered - Duncrievie, Glenfarg

ChairDouglas Fraser
Vice-ChairGeoff Christie
SecretaryIan Pilmer
TreasurerSean Murray

Area 42 - Earn

Areas covered - Aberdalgie, Bridge of Earn, Craigend, Dron, Forgandenny, Forteviot, Path of Condie, Rhynd

ChairJohn Bruce
Vice-ChairPaul Vallot
SecretaryJanice Sloan
TreasurerTim Kearns 

Area 43 - Errol

Areas covered - Errol, Grange

ChairGordon Walker
Vice-ChairRoger Humphry
SecretaryGordon Miller
TreasurerGary Martin

Area 44 - West Carse

Areas covered - Glencarse, Glendoick, Kinfauns, St Madoes

ChairJohn McOuat
Vice-Chair

Joseph Khazaka

SecretaryChristine Khazaka
TreasurerRoddy Brown

Area 45 - Inchture 

Areas covered - Inchture

Chair 
Vice-Chair 
Secretary 
Treasurer 

Area 46 - Kinross

Areas covered - Kinross

ChairLynne McKay
Vice-ChairBill Freeman
SecretaryHannah Phillips
TreasurerEmma Leslie

Area 47 - Portmoak

Areas covered - Kinnesswood, Scotlandwell

ChairAndy Miller
Vice-ChairDave Morris
SecretarySue McGregor
TreasurerAnn Davidson

Area 48 - Cleish and Blairadam

Areas covered - Blairadam, Cleish

ChairFrancis Principe-Gillespie
Vice-ChairCharles Maclaren
SecretarySean Gordon
TreasurerMargaret Traylor

Area 49 - Milnathort & Orwell

Areas covered - Dalqueich, Milnathort

ChairNeill Bingham
Vice-ChairMalcolm Thomson
SecretaryAllan Macrae
TreasurerPhil Britton

Area 50 - Fossoway

Areas covered - Blairingone, Carnbo, Crook of Devon, Powmill

ChairNicola Marchant
Vice-Chair 
SecretarySarah Bruce-Jones
TreasurerGraham Pye

Area 51 - Pitlochry and Moulin

Area 52 - Invergowrie and Kingoodie 

ChairJamie Brown
Vice-ChairRichard Gray
SecretaryAmy Gray
TreasurerRyan Petrie

Area 53 -  Longforgan

ChairRick Taylor
Vice-ChairDonna Murray
SecretaryAndrew Murray
TreasurerBrian Dooley
Last modified on 01 March 2024

Share this page

Facebook icon Twitter icon email icon

Print

print icon